-=SVK=- Clan

http://www.fcsvk.7x.cz
 
DomovFAQHľadaťZoznam užívateľovUžívateľské skupinyRegistráciaPrihlásenie

Share | 
 

 IE 8 Beta 1: Developers, developers, developers

Goto down 
AutorSpráva
varames
Boss
Boss
avatar

Počet príspevkov : 47
Registration date : 11.03.2008

OdoslaťPredmet: IE 8 Beta 1: Developers, developers, developers   So marec 15, 2008 4:12 pm

Spoločnosť Microsoft v stredu na konferencii Mix08 predstavila a zároveň dala verejne k dispozícii na stiahnutie prvú beta verziu prehliadača Internet Explorer 8.
Tri trendy
V sprístupnenej verzii IE 8 Beta 1 je možné identifikovať tri hlavné a pre Microsoft nové smery, ktorých sa doteraz IE nepridržiaval.

Prvým je deklarovaná podpora webových štandardov, podložená okrem iného úspešným zdolaním testu Acid2.

Druhým trendom je výrazná podpora vývojárov webových stránok aj rozšírení prehliadačov, zjednodušenie ich práce a zároveň poskytnutie niektorých nových možností v podobe podpory niekoľkých zaujímavých technológií.

Posledným významným identifikovateľným trendom je snaha podporovať okrem doterajších pluginov náročných na vývoj čo najjednoduchším spôsobom rozširovateľnosť prehliadača.
Inštalácia
IE 8 Beta 1 je dostupná pre XP SP2, Windows Vista, Server 2003, Server 2008 aj ich 64-bitové verzie. V prípade Windows Vista nie je možné inštalovať IE 8 Beta 1 na testovaciu verziu SP1.

Zväčšiť
Inštalačný proces Internet Explorer 8 Beta 1


Inštalačný proces je podobný inštalácii IE 7. Na jednom z testovacích počítačov s Windows XP SP2, na ktorom bolo doteraz inštalovaných pravdepodobne už niekoľko stoviek rozličných softvérov, sa inštalácia nedokončila úspešne pre nekompatibilitu s jednou z DLL knižníc. Na ďalších dvoch PC s Windows XP SP2 sa ale IE 8 Beta 1 nainštalovala bez najmenších problémov.
Nové funkcie
Microsoft vyzdvihol celkom päť nových funkcií IE 8. Okrem troch, ktorým sa venujeme podrobnejšie, je to ešte lepší anti-phishingový filter a rozšírenie lišty s linkami.

Rozšírenú lištu Microsoft označuje Favorites Bar a môže po novom obsahovať okrem liniek napríklad aj feedy, špeciálne feedy nového typu WebSlices, linky na dokumenty.

Anti-phishingový filter bol premenovaný na Safety Filter, okrem známych phishingových stránok blokuje aj stránky obsahujú linky umožňujúce stiahnuť infikovaný alebo škodlivý softvér a mal by pracovať výrazne rýchlejšie.

V užívateľskom rozhraní oproti IE 7 neprišlo k veľkému množstvu zmien, dá sa ale samozrejme predpokladať, že zmeny takéhoto typu sa objavia v neskorších testovacích verziách IE 8. Jednou menšou užitočnou zmenou je zobrazenie URL v políčku pre adresu dvojfarebne, tmavšie a výraznejšie je vyznačená iba samotná doména.
WebSlices
Užívateľsky je najväčšou novinkou IE 8 aj voči konkurenčným prehliadačom technológia označovaná WebSlices, sledovanie zmien častí stránok respektíve samostatných ministránok.

Zväčšiť Zväčšiť
Detekované WebSlices na stránke, pridanie


IE 8 na stránkach podporujúcich technológiu detekuje jednotlivé rozličné WebSlices, ktoré môže užívateľ začať sledovať pridaním si konkrétneho WebSlice kliknutím na dynamicky zobrazovanú modrú ikonu aktívneho WebSlice.

Napríklad na testovacích stránkach ie8.ebay.com aukčného servera eBay, ktorý v poslednom čase intenzívne testuje nové technológie, je k dispozícii WebSlice pre každú nájdenú aukciu.

Zväčšiť Zväčšiť
Pridaný WebSlice


Po pridaní sa WebSlice zobrazuje vo Favorites Bar, po kliknutí zobrazuje HTML stránku, ktorú poskytuje pre daný WebSlice a jeho definované URL webový server.

Zväčšiť Zväčšiť
Nastaviteľné vlastnosti konkrétneho WebSlice


Dôležitou vlastosťou WebSlices je upozorňovanie na zmeny v zobrazovaných informáciách, napríklad u eBay na zmenu ceny. Po detekovaní zmeny sa začne titulok WebSlice zobrazovať tučným písmom a užívateľa upozorní na zmenu aj bliknutím.

IE 8 Beta 1 bohužial ale nedovoľuje nastaviť častejšie automatické obnovovanie ako definuje príslušný webový server, pričom eBay má napríklad nastavených nepraktických 24 hodín.

Pri väčšej flexibilite a širokej podpore webovými stránkami môžu byť WebSlices veľmi zaujímavou funkciou umožňujúcou pohodlne a štandardným spôsobom ako sledovať zmeny na stránkach a v rozličných webových aplikáciách.

Technicky je technológia WebSlices založená na hAtom, podpora v samotných stránkach sa realizuje iba pridaním definovaných classov k jednotlivým prvkom.

Z užívateľského hľadiska sa WebSlices podobá a v podstate je spojením dvoch technológií, tzv. Live Titles vo Firefoxe 2.0 a Web Clips v Mac OS X 10.5 Leopard. Live Titles umožňuje rovnakú funkčnosť ale sleduje zmeny len v čistom texte, Web Clips zobrazuje vo widgete výsek stránky, ale nesleduje špecificky zmeny.
Activities
Významnou novou funkciou pre užívateľov IE ale najmä technológiou pre tvorcov webových stránok sú Activities.

Zväčšiť
Ikonka Activities


Activities sú technológiou umožňujúcou veľmi jednoducho rozšíriť IE 8 o podporu spracovania dát na stránke rozličnými webovými službami. Pre vybraný text je napríklad možné priamo z kontextového menu uskutočniť vyhľadávanie na mape, vložiť ho do nového emailu, atď.

Zväčšiť Zväčšiť
Hľadanie vyznačeného textu "Microsoft" na mape


Funkčnosť nie je novinkou pre užívateľov ľahko rozširovateľného Firefoxu, pre ktorý existujú rozšírenia zabezpečujúce podobnú funkčnosť. Významnou novinkou je ale technológia pre vývojárov stránok respektíve doplnkového softvéru a má potenciál výrazne sa rozšíriť, keď vytvorenie novej Activity predstavuje len nadefinovanie spôsobu, akým sa cez HTTP odovzdajú vybrané dáta webovej služby, v XML súbore.
Automatic Crash Recovery
Internet Explorer 8 po prvýkrát podporuje obnovenie otvorených stránok po páde aplikácie.

Zväčšiť
Obnovenie otvorených okien po páde IE


Bohužial technológia v IE 8 Beta 1 zatiaľ nie je k dispozícii pri bežnom ukončení IE.
Štandardy, Acid2
IE 8 Beta 1 zvláda ako prvá verzia Internet Explora test kompatibility s niektorými časťami hlavných webových štandardov Acid2 nachádzajúci sa na stránkach webstandards.org.

Zväčšiť Zväčšiť
Acid2 na webstandards.org a na stránke pôvodného autora


Kópie Acid2 testov na niektorých iných stránkach IE 8 ale nedokončí úspešne. Dôvodom je, u verzie na iných stránkach, použitie inej domény u URL dávajúcej chybový kód 404 ako domény, na ktorej je hostovaný Acid2 test. Pre štandardnú úroveň bezpečnosti ale IE 8 nedovolí túto stránku stiahnuť a prichádza k chybe.

Zdrojové kódy týchto dvoch verzií sa líšia okrem inej použitej domény aj štyrmi prázdnymi riadkami navyše vo verzii na stránkach pôvodného autora testu. Zmenená verzia sa na ostatných stránkach začala objavovať po zmenách v konfigurácii www.webstandards.org zhodou okolností v čase, kedy Microsoft oznámil úspešné zvládnutie Acid2 testu.
Nástroje pre vývojárov
Okrem nových funkcií určených pre vývojárov pohodlných rozšírení IE 8 a štandardnej podpory webových štandardov podporuje IE 8 vývojárov aj priamo novými zabudovanými nástrojmi.

Pri bežnom prehliadaní je k dispozícii možnosť prepnutia IE 8 do režimu kompatibility IE 7, tlačidlom umiestneným na hlavnej lište.

Zväčšiť
Prepnutie režimu kompatibility v Developers Tools


Súčasťou IE 8 sú ale aj Developer Tools s viacerými zaujímavými vlastnosťami.

Zväčšiť Zväčšiť
Layout www.DSL.sk v režime IE 5 a IE 7


Developer Tools obsahujú podobné funkcie ako ekvivalentné nástroje napríklad pre Operu a Firefox, zaujímavými funkciami sú debugovanie Javascriptu a možnosť prepínanie všetkých troch podporovaných režimov renderovania a kompatibility Quirks (IE 5), Strict (IE 7) a Standard (IE Cool.

Zväčšiť
Layout www.DSL.sk v režime IE 8


Zvolený režim ovplyvňuje generovaný layout, ktorý je znázornený prehľadne vizuálne a umožňuje vidieť rozdiely pri renderovaní danej stránky medzi jednotlivými verziami IE.


IE 8 Beta 1 je možné sťahovať z tejto stránky, kde je zároveň možné nájsť aj ďalšie informácie vrátane technického popisu niektorých nových technológií. Verzia Beta 1 je určená najmä pre vývojárov.
Návrat hore Goto down
Zobrazit informácie o autorovi
 
IE 8 Beta 1: Developers, developers, developers
Návrat hore 
Strana 1 z 1
 Similar topics
-
» Beta Tester
» Toto téma dělám z radosti xD
» HEROSMASH BETA!!!

Povolenie tohoto fóra:Nemôžete odpovedať na témy v tomto fóre.
-=SVK=- Clan :: PC Diskusia :: Software-
Prejdi na: